Wykład Elżbiety Laszczki
Geologia Skarpy Warszawskiej
Wstęp wolny
Dominantą w krajobrazie Warszawy jest skarpa doliny Wisły, zwana Skarpą Warszawską, oddzielająca samą dolinę od wysoczyzny polodowcowej. Skarpa ta jest najbardziej charakterystycznym naturalnym elementem ukształtowania terenu Warszawy, kształtującym krajobraz i strukturę przestrzenną miasta. Stanowi krawędź erozyjną wysoczyzny zwanej Równiną Warszawską i jednocześnie zachodnią granicę Doliny Środkowej Wisły.
Jak powstała? Jak zmieniała się na przestrzeni tysięcy lat swojego istnienia? Jakie naturalne procesy geologiczne kształtowały jej przebieg i kształt? W jakim stopniu działalność człowieka wpłynęła na jej stan obecny? Jak możemy chronić ten bezcenny fragment Warszawy przed zniszczeniem i bezmyślnością ludzi?
[UWAGA,
uzupełnieniem do tego wykładu będą dwie różne weekendowe wycieczki,
które odbędą się jesienią. Terminy wycieczek będą ogłoszone
tutaj oddzielnie]
Elżbieta Laszczka
Absolwentka
Uniwersytetu Warszawskiego – Wydział Geologii oraz Geografii
Regionalnej, studia Podyplomowe: Pedagogika i Geoturystyka (UW),
Biologia (Politechnika Radomska)Praca przy odwiercaniu studni głębinowych (7 lat), państwowe uprawnienia hydrogeologiczne, przez kilka lat praca w Państwowych Wydawnictwach Geologicznych (redaktor)
Pedagog – 22 lata pracy w Technikum Geologicznym w Warszawie, liczne programy autorskie, organizacja wyjazdów i ćwiczeń terenowych w Górach Świętokrzyskich, Sudetach, Mazowszu.
Od trzech lat licencjonowany przewodnik warszawski
Link do wydarzenia na FaceBooku: https://www.facebook.com/events/195138714459879/
Kiedy? Poniedziałek, 14 maja 2018, godz. 19:15 (nieco wcześniej niż zwykle)
Szczegóły i MAPKA DOJAZDU - kliknij TUTAJ
Lista następnych wykładów na POSUL - kliknij TU
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz