20160331

Starożytności warszawskie, czyli archeologia o czasach przed Warsem, Sawą i Syreną.

W pn, 4 kwietnia 2016 r. o godz. 19 (z hakiem)
zapraszamy na wykład Ernesta Frankowskiego:
Starożytności warszawskie, czyli archeologia o czasach przed Warsem, Sawą i Syreną
Wstęp wolny 
W ramach wykładu o "starożytnej Warszawie" podejmiemy próbę odpowiedzi na pytanie, jaka była przedwarszawska historia ziem zajmowanych obecnie przez Miasto Stołeczne. Metodologicznie prehistorię Warszawy spróbujemy prześledzić od ogółu do szczegółu. To jest od świadectw archeologicznych o identyfikowanych i nieidentyfikowanych etnicznie kulturach tego obszaru, przez wyobrażenia antycznych autorów na temat ziem obecnej Polski i okolic Warszawy aż po średniowieczną historię (do XIV w.) interesującego nas obszaru. Na koniec spróbujmy zgłębić zawiłości procesu formowania się Warszawy z mniejszych osad, zakładanych na jej dzisiejszym obszarze.

Nasz wykładowca Ernest Frankowski (wychowany na Gocławiu) jest doradcą podatkowym w jednej z czterech największych na świecie firm doradczych. Studiuje historię. Ponadto jest informatykiem, wykorzystującym swoją wiedzę podatkową w tworzeniu oprogramowania finansowego

Kiedy? Poniedziałek, 4 kwietnia 2016, godz. 19 z hakiem ;-) 
Gdzie? Warszawska Praga, ul. Stalowa 46 
(kawiarnia "To Się Wytnie")
Szczegóły i MAPKA DOJAZDU - kliknij TUTAJ  
Lista następnych wykładów na POSUL - kliknij TU 

P.S. Źródła ilustracji: Bogusław Gierlach, Pierwszy gród Jazdów, „Tajemnice Warszawy”, Ciechanowskie Towarzystwo Naukowe, Ciechanów 1991, s.11; Michał Sekuła, Warszawska siedziba książęca w świetle najnowszych badań, "Z Otchłani Wieków", R.66/Nr 1-4/2011-2012, s. 36, ryc.16

20160325

Wesołych świąt wielkanocnych!


Wesołych, pogodnych i zdrowych świąt wielkanocnych, spędzonych w rodzinnej atmosferze - tego POSUL, czyli Praski Otwarty Samozwańczy Uniwersytet Latający życzy swoim słuchaczom, wykładowcom, wolontariuszom oraz wszystkim innym osobom, wspierającym nasze działania na rzecz edukacji varsavianistycznej.

4 kwietnia - Ernest Frankowski: Starożytności warszawskie, czyli archeologia o czasach przed Warsem, Sawą i Syreną.

11 kwietnia dr n. med. inż. Katarzyna Pytkowska: Warszawskie kosmetyki - historia rozwoju

18 kwietnia mgr inż. arch. Grzegorz Mika: Stulecie przyłączenia do Warszawy nowych dzielnic prawobrzeżnych

25 kwietnia Marta i Tomasz Chodorscy - "Co nowego w Warszawie" wyd. 2016

2 maja dzień rektorskinie ma wykładu

9 maja Warszawski Duet Sentymentalny (koncert): Przedwojenne szlagiery miłosne dla szczęśliwie i nieszczęśliwie zakochanych, a także dla cierpiących z braku miłości"

​16 maja Stanisław Janicki (historyk kina, reżyser, dziennikarz, twórca cyklu "W Starym Kinie"): Wspomnienia z przedwojennego Bródna i Annopola ​oraz​ Warszawy powojennej. (Uwaga! wyjątkowo wykład p. Janickiego jest o 18:30, czyli wcześniej)

Oczywiście aktualna lista najbliższych wykładów jest jak zwykle tutaj: http://www.posul.waw.pl/p/nadchodzacewyklady.html 
Wykłady odbywają się przy Stalowej 46. 

20160307

Wykład Huberta Kaczmarskiego: Stulatka ma 700 lat. Dzieje parafii kamionkowskiej

W pn, 14 III 2016 o godz. 19 (z hakiem)
zapraszamy na wykład Huberta Kaczmarskiego:
Stulatka ma 700 lat. Historia parafii kamionkowskiej

Wstęp wolny 


Bohaterką wykładu będzie parafia na Kamionku, która z jednej strony w przyszłym roku obchodzić będzie swoje stulecie, a z drugiej powstała siedem wieków temu. Przez stulecia należała do diecezji płockiej. Świątynia parafialna, znajdująca się w historycznym Kamionie (który na przełomie XVIII i XIX wieku zmienił nazwę na Kamionek), uległa zniszczeniu w czasie „potopu szwedzkiego”, a centrum życia parafialnego przeniosło się do pobliskiego Skaryszewa. 22 lutego 1917 roku arcybiskup Aleksander Kakowski wydzielił z praskiej parafii znaczną część, erygując nową parafię pw. Bożego Ciała, która nawiązywała niejako do pradawnych dziejów parafii w Kamionie.
Kiedy zaczęto wznosić świątynię , postanowiono nadać jej wezwanie Matki Bożej Zwycięskiej, jako wyraz wdzięczności za w Cud nad Wisłą - zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej 1920 r. 

Naszym wykładowcą będzie Hubert Kaczmarski, znawca tematu i współautor książki o dziejach tej niesłychanie istotnej dla dziejów miasta parafii. 

Kiedy? Poniedziałek, 14 marca 2016, godz. 19 z hakiem ;-) 
Gdzie? Warszawska Praga, ul. Stalowa 46 
(kawiarnia "To Się Wytnie")
Szczegóły i MAPKA DOJAZDU - kliknij TUTAJ  
Lista następnych wykładów na POSUL - kliknij TU 

Wykład Grzegorza Miki: Wielkie osiedla prawego brzegu

Wykład Grzegorza Miki jak zwykle znakomity, bardzo gęsty od informacji, podsumowań, znaczeń. Na sali ogromne skupienie by mimo dużego tempa nadążyć, niczego nie przegapić, bo na sali jak zwykle dużą grupę tworzą mieszkańcy dzielnic prawobrzeżnych. O Pradze I, II, III, Grochowie, Bródnie, Targówku. oraz wielu innych osiedlach, czasami niewielkich.









20160303

Grzegorz Mika - wykład o wielkich osiedlach prawego brzegu

W pn, 7 III 2016 o godz. 19 (z hakiem)
zapraszamy na wykład Grzegorza Miki:
Wielkie Osiedla Prawego Brzegu

Wstęp wolny 


W okresie Polski Ludowej, prawobrzeżna część Warszawy stała się największym skupiskiem zakładów przemysłowych, wówczas jednej z głównych determinant planowania nowych zespołów mieszkaniowych. Zachowana w dużym stopniu zabudowa Pragi wpłynęła na tworzenie niedużych nowych osiedli wewnątrz oraz sporych dzielnic na obrzeżach historycznego miasta.

Tematem prelekcji będą najciekawsze urbanistycznie i architektonicznie zespoły bloków, osiedli a nawet całych dzielnic na prawym brzegu, budowanych w oparciu o eksperymenty oraz standardy architektury i budownictwa uprzemysłowionego jak również wytyczne "Karty Ateńskiej", wyznaczającej wzorce budowy nowoczesnych i zdrowych osiedli oraz całych miast.

Ponieważ budownictwo PRL oparte było o centralne planowanie gospodarcze, niektórej osiedla nie zostały ukończone bądź zrealizowane z niepełnym zapleczem użytkowym. Spowodowało to w niejednym przypadku złe funkcjonowanie zespołów zaprojektowanych jako zamknięte całościowe organizmy. 

Grzegorz Mika - architekt, historyk architektury, specjalizujący się tematyce modernizmu międzywojennego. Twórca i redaktor niezmiernie popularnego fanpage "Warszawski modernizm 1905-1939"). Pisze doktorat z historii modernizmu.

Kiedy? Poniedziałek, 7 marca 2016, g. 19 z hakiem ;-) 
Gdzie? Warszawska Praga, ul. Stalowa 46 
(kawiarnia "To Się Wytnie")
Szczegóły i MAPKA DOJAZDU - kliknij TUTAJ  
Lista następnych wykładów na POSUL - kliknij TU