W pn, 7 III 2016 o godz. 19 (z hakiem)
zapraszamy na wykład Grzegorza Miki:Wielkie Osiedla Prawego Brzegu
Wstęp wolny
W okresie Polski Ludowej, prawobrzeżna część Warszawy stała się największym skupiskiem zakładów przemysłowych, wówczas jednej z głównych determinant planowania nowych zespołów mieszkaniowych. Zachowana w dużym stopniu zabudowa Pragi wpłynęła na tworzenie niedużych nowych osiedli wewnątrz oraz sporych dzielnic na obrzeżach historycznego miasta.
Tematem prelekcji będą najciekawsze urbanistycznie i architektonicznie zespoły bloków, osiedli a nawet całych dzielnic na prawym brzegu, budowanych w oparciu o eksperymenty oraz standardy architektury i budownictwa uprzemysłowionego jak również wytyczne "Karty Ateńskiej", wyznaczającej wzorce budowy nowoczesnych i zdrowych osiedli oraz całych miast.
Ponieważ budownictwo PRL oparte było o centralne planowanie gospodarcze, niektórej osiedla nie zostały ukończone bądź zrealizowane z niepełnym zapleczem użytkowym. Spowodowało to w niejednym przypadku złe funkcjonowanie zespołów zaprojektowanych jako zamknięte całościowe organizmy.
Grzegorz Mika - architekt, historyk architektury, specjalizujący się tematyce modernizmu międzywojennego. Twórca i redaktor niezmiernie popularnego fanpage "Warszawski modernizm 1905-1939"). Pisze doktorat z historii modernizmu.
Kiedy? Poniedziałek, 7 marca 2016, g. 19 z hakiem ;-)
Gdzie? Warszawska Praga, ul. Stalowa 46
(kawiarnia "To Się Wytnie")
Szczegóły i MAPKA DOJAZDU - kliknij TUTAJ
Lista następnych wykładów na POSUL - kliknij TU
Gdzie? Warszawska Praga, ul. Stalowa 46
(kawiarnia "To Się Wytnie")
Szczegóły i MAPKA DOJAZDU - kliknij TUTAJ
Lista następnych wykładów na POSUL - kliknij TU
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz