20160623

Karol Karasiewicz: Bitwa Warszawska 1656 i uroczyste zakończenie roku akademickiego POSUL

W pn. 27 czerwca 2016 r. o godz. 19 (z hakiem)
zapraszamy na wykład Karola Karasiewicza 
Bitwa Warszawska 1656 
Wstęp wolny

W lipcu 1656 roku na polach pomiędzy Tarchominem, Bródnem a Pragą rozegrała się największa bitwa Potopu Szwedzkiego. Starły się tutaj siły Rzeczpospolitej Obojga Narodów: Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego (pod wodzą króla Jana Kazimierza) z połączonymi siłami Szwecji i Brandenburgii, którymi dowodził król szwedzki Karol X Gustaw.
Bitwa trwała 3 dni (28-30 lipca 1656) i zakończyła się klęską wojsk Rzeczpospolitej Obojga Narodów; wynik bitwy przedłużył o co najmniej rok szwedzką okupację Królestwa Obojga Narodów.  Potop Szwedzki przyniósł Polsce ogromne straty i zniszczenia rozpoczynając powolny jej upadek.

Wykład będzie prowadził Karol Karasiewicz, archeolog, muzealnik, przewodnik w Muzeum Powstania Warszawskiego, przewodnik miejski, gorąco zainteresowany XVII wiekiem. Od wielu lat czynnie bierze udział w rekonstrukcji historycznej, szczególnie okres 1 połowy XVII wieku.

PO WYKŁADZIE UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU AKADEMICKIEGO I ROZDANIE DYPLOMÓW

Kiedy? Poniedziałek, 27 czerwca 2016, godz. 19 z hakiem ;-) 
Gdzie? Warszawska Praga, ul. Stalowa 46 
(kawiarnia "To Się Wytnie")
Szczegóły i MAPKA DOJAZDU - kliknij TUTAJ  

20160616

Lidia Sadkowska-Mokkas - Warszawa skamandrytów - wykład i promocja książki

W pn. 20 czerwca 2016 r. o godz. 19 (z hakiem)
zapraszamy na wykład Lidii Sadkowskiej-Mokkas połączony z promocją książki
Warszawa skamandrytów
Wstęp wolny



Skamandryci – najbardziej reprezentatywna grupa poetycka dwudziestolecie międzywojennego i najściślej związana z Warszawą twórcza „plejada”. Przed niemal stu laty wielka skamandrycka piątka, w składzie: Tuwim, Słonimski, Lechoń, Wierzyński, Iwaszkiewicz, „sprytem i zręcznością taktyczną – jak pisał we „Wspomnieniach polskich” Witold Gombrowicz – sterroryzowała warszawską ulicę i prasę”, przejęła literacki rząd dusz. Poetyckie debiuty, spektakularne sukcesy miały miejsce u progu Drugiej Rzeczypospolitej, w scenerii szczególnej – w Warszawie – mieście życiowych spełnień, dynamicznie przeobrażającym się z zapóźnionego zakątka na styku Wschodu i Zachodu w prawdziwie europejską kosmopolityczną metropolię.

Lidia Sadkowska-Mokkas – polonistka, dziennikarka, licencjonowana przewodniczka miejska po Warszawie, autorka książek: „Przystanek Warszawa. Subiektywny przewodnik literacki”, „Warszawa skamandrytów”.

Kiedy? Poniedziałek, 20 czerwca 2016, godz. 19 z hakiem ;-) 
Gdzie? Warszawska Praga, ul. Stalowa 46 
(kawiarnia "To Się Wytnie")
Szczegóły i MAPKA DOJAZDU - kliknij TUTAJ  
Lista następnych wykładów na POSUL - kliknij TU 

20160610

Kamionek Milowy (grupa studentów Uniwersytetu SWPS) – o rewitalizacji warsztatów rzemieślniczych i usługowych na Kamionku

W pn. 13 czerwca 2016 r. o godz. 19 (z hakiem)
zapraszamy na wspólny wykład i dyskusję prowadzone przez Karolinę Król, Macieja Malinowskiego i Bartosza Bednarza
O projekcie rewitalizacji warsztatów rzemieślniczych i usługowych na Kamionku
Wstęp wolny

Co to jest marketing nostalgiczny i jak mogą go wykorzystać małe przedsiębiorstwa?
Czy na prawym brzegu Wisły istniała kiedyś “dolina krzemowa Warszawy” ?
Gdzie uchwalono pierwszy w Europie akt tolerancji religijnej?  
Na te pytania odpowiedzą podczas wykładu ambasadorowie projektu Kamionek Milowy: Maciej Malinowski, Karolina Król i Bartosz Bednarz.
Kamionek Milowy to projekt, którego celem jest poprawa jakości funkcjonowania małych przedsiębiorstw (takich jak zakłady rzemieślnicze i usługowe) oraz promocja Kamionka jako ciekawego, atrakcyjnego obszaru o dużym potencjale. 
Projekt łączy w sobie przeszłość, teraźniejszość i przyszłość – wykorzystuje obecne zainteresowanie dawną Warszawą i nostalgię do czasów minionych do promocji własnego przedsiębiorstwa. 
Działania projektowe obejmują m.in. redekorację wnętrz obiektów rzemieślniczych i usługowych, edukację przedsiębiorców oraz stworzenie aplikacji mobilnej, skierowanej do mieszkańców i turystów.
Projekt jest realizowany przez studentów z Uniwersytetu SWPS w ramach organizacji Enactus. Chcą oni wesprzeć funkcjonowanie obszaru, który w czasie studiów stał się dla nich szczególnie bliski.
Podczas Enactus National Competition 2016 - finału krajowego konkursu Enactus, projekt został wyróżniony trzecim miejscem.

Kiedy? Poniedziałek, 13 czerwca 2016, godz. 19 z hakiem ;-) 
Gdzie? Warszawska Praga, ul. Stalowa 46 
(kawiarnia "To Się Wytnie")
Szczegóły i MAPKA DOJAZDU - kliknij TUTAJ  
Lista następnych wykładów na POSUL - kliknij TU 

20160603

Grodzisk na Białołęce - Piotr Otrębski

W pn. 6 czerwca 2016 r. o godz. 19 (z hakiem)
zapraszamy na wykład Piotra Otrębskiego
Grodzisk na Białołęce
Wstęp wolny



Białołęka - ta rozległa dzielnica jest konglomeratem dawnych wsi i folwarków. Wśród nich, na południowym wschodzie, znajduje się Grodzisk z jego największym zabytkiem, kościołem św. Michała Archanioła fundacji królowej Bony, uważanym za najstarszy drewniany kościół Warszawy. 
W Grodzisku i okolicach przenika się krajobraz miejski, podmiejski i wiejski. To przestrzeń wciąż czekająca na rzetelne opisanie, pełna wyzwań badawczych, malownicza i intrygująca.

Piotr Otrębski - varsavianista, autor audycji radiowych i publikacji o Warszawie, organizator i sędzia Varsavianistycznych Mistrzostw Amatorów „Retroring” (2010, 2011,2012, 2013), prowadzi spacery edukacyjne z Muzeum Warszawy, doktorant w Zakładzie Komparatystyki na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego; śródmiejski warszawiak.

Kiedy? Poniedziałek, 6 czerwca 2016, godz. 19 z hakiem ;-) 
Gdzie? Warszawska Praga, ul. Stalowa 46 
(kawiarnia "To Się Wytnie")
Szczegóły i MAPKA DOJAZDU - kliknij TUTAJ  
Lista następnych wykładów na POSUL - kliknij TU