20161120

Andrzej Buczyński - Esplanady carskich fortyfikacji a rozwój terytorialny Warszawy w świetle rosyjskich przepisów

W pn. 5 grudnia 2016 r. o godz. 19 (z hakiem)
zapraszamy na wykład Andrzeja Buczyńskiego
Esplanady carskich fortyfikacji a rozwój terytorialny Warszawy w świetle rosyjskich przepisów 
Wstęp wolny


Tegoroczny jubileusz stulecia wielkiej inkorporacji przedmieść do Warszawy obchodzony jest pod znakiem wolności, jaka się tam miała otworzyć dla inwestycji i ogólnie dla rozwoju miasta w okresie międzywojennym. W ten sposób - abstrahując od interesu niemieckich władz okupacyjnych - duma z późniejszych osiągnięć niepodległej Polski, zestawiona została w stolicy ze wstydem z przeszłości rosyjskiego zaboru. Przekraczająca linie carskich fortów granica Warszawy jakoby jest owym znakiem wolności. Ile jest mitu a ile prawdy w tej metaforycznej konstrukcji? Odpowiedzi na to pytanie może przynieść analiza rosyjskiego prawodawstwa tycząca ograniczeń budowlanych w obrębie warszawskich fortyfikacji. Konkretnie na obszarze tzw. esplanady urastającej w jubileuszowych narracjach do pęt, które więziły miasto.

Andrzej Buczyński -  varsavianista, specjalizujący się tematyce rosyjskich działań na terenie zaboru carskiego od połowy XIX wieku do 1915. Socjolog, pracownik naukowy Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Link do wydarzenia na FaceBooku:

Kiedy? Poniedziałek, 5 grudnia 2016, godz. 19 z hakiem ;-) 
Gdzie? Warszawska Praga, ul. Stalowa 46 
(kawiarnia "To Się Wytnie")
Szczegóły i MAPKA DOJAZDU - kliknij TUTAJ  
Lista następnych wykładów na POSUL - kliknij TU 

20161119

Bogusław Homicki - PRL oczami prażanina

W pn. 28 listopada  2016 r. o godz. 18:30 
(WYJĄTKOWO O GODZINĘ WCZEŚNIEJ NIŻ ZWYKLE)
zapraszamy na wykład Bogusława Homickiego
PRL oczami prażanina, autora książki "Ciekawe życie w PRL-u i co dalej"
Wstęp wolny



Czasy tzw. komuny to mieszanina grozy i śmieszności, w której mieszkańcy Warszawy, ale też i całej Polski musieli sobie radzić, żyjąc w dwoistej moralności; tej dla oczu innych i tej prawdziwej, znanej tylko najbliższym.
Jednak wszystko już było: pozmieniały się ustroje, była polska pierestrojka, ale zrobiono wiele, aby wszystko wróciło w stare koryto. Nie mamy już towarzyszy, bo ci sami ludzie są dzisiaj biznesmenami, którymi się stali po rozkradzeniu naszego, wspólnego, narodowego majątku. Nasz wykładowca jako mieszkaniec warszawskiej Pragi, miał za sąsiadów przy ulicy Strzeleckiej 8 katownię UB-owską, gdzie już na początku września 1944 roku przebywał generał Sierow i obojętnie przyglądał się ginącej powstańczej Warszawie, a ulicę dalej (Namysłowska) – więzienie karno-śledcze I Zarządu Politycznego WP. Poznamy obrazki z życia powojennej Warszawy, a szczególnie jej prawobrzeżnej dzielnicy – Pragi. Będą zabawne scenki z życia w absurdach rozszczepionych mentalności: życia na pokaz i prawdziwego życia Polaków, życia ukrywanego przed władzą. Wstawki historyczne ukażą prawdziwe początki wojny niemiecko-sowieckiej i ogrom cynizmu i głupoty władz USA wobec przebiegłego gracza – ZSRS

Bogusław Homicki - prażanin, wychowanek Dziadka Lisieckiego. Od lat siedemdziesiątych zaangażowany był w działalność społeczną jako wolontariusz w ognisku wychowawczym "Praga". W 1976 roku założył Koło Wychowanków Ognisk Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Ulicy, od 1993 funkcjonującego jako organizacja pozarządowa, był jego przewodniczącym i wiceprzewodniczącym. Obecnie jest na emeryturze, w dalszym ciągu pracuje społecznie, szczególnie zaangażowany jest w propagowanie spuścizny pedagogicznej Kazimierza "Dziadka" Lisieckiego.

Link do wydarzenia na FaceBooku:
Link do wydarzenia na stronie:

Kiedy? Poniedziałek, 28 listopada 2016, godz. 18:30  (godzinę wcześniej niż zwykle!)
Gdzie? Warszawska Praga, ul. Stalowa 46 
(kawiarnia "To Się Wytnie")
Szczegóły i MAPKA DOJAZDU - kliknij TUTAJ  
Lista następnych wykładów na POSUL - kliknij TU 

20161117

Andrzej Grodzki - Casanova w Warszawie

W pn. 21 listopada  2016 r. o godz. 19 (z hakiem)
zapraszamy na wykład Andrzeja Grodzkiego
Casanova w Warszawie
Wstęp wolny



Do Warszawy przybył Casanova w październiku 1765 r. Miasto liczyło niespełna trzydzieści tysięcy mieszkańców. Obok wspaniałych pałaców można było oglądać nędzne lepianki. (…) „Przed frontem pałacu stanisławowskiego kanały ściekowe są do tego stopnia zaniedbane, że smród wprost obezwładnia” – notował cudzoziemski podróżnik. Problemem było znalezienie dobrej kwatery, oberże bywały bowiem bardzo niebezpieczne. Dla Casanovy, który widział niemal wszystkie europejskie stolice, Warszawa musiała sprawiać wrażenie prowincjonalnego miasteczka. Okazało się jednak, że pobyt w syrenim grodzie zapamiętał do końca życia…

Andrzej Grodzki - licencjonowany przewodnik warszawski, autor artykułów w pismach varsavianistycznych

Link do wydarzenia na FaceBooku:

Kiedy? Poniedziałek, 21 listopada 2016, godz. 19 z hakiem ;-) 
Gdzie? Warszawska Praga, ul. Stalowa 46 
(kawiarnia "To Się Wytnie")
Szczegóły i MAPKA DOJAZDU - kliknij TUTAJ  
Lista następnych wykładów na POSUL - kliknij TU 

20161115

Kicz w przestrzeni publicznej Warszawy - wykład Mariusza Prządaka na POSUL

Na wykładzie Mariusza Prządaka tłum. Wykład aż gęsty od niespodziewanych przykładów kiczu, których nawet tu nikt się nie spodziewał. Niektórzy nie wytrzymali takiego stężenia piękna i wyszli, choć do końca było dużo czasu, wykład trwał ponad 2 godziny. 
Radio Aktywne wszystko nagrywało, będzie audycja z tym pewno, więc śledźcie pilnie jego fun-pejcz. :-)





Następny wykład w poniedziałek 21 XI o godz, 19:30 - Andrzej Grodzki opowie o wizycie Casanovy w Warszawie.

20161106

Mariusz Prządak - Kicz w przestrzeni publicznej Warszawy

W pn. 14 listopada  2016 r. o godz. 19 (z hakiem)
zapraszamy na wykład Mariusza Prządaka
Kicz w przestrzeni publicznej Warszawy
Wstęp wolny



„Miało być pięknie – krzyczy nasza przestrzeń. Jest to krzyk pełen rozpaczy.”  Kicz podobający się większości, a pogardzany przez mniejszość, określany mianem sztuki szczęścia. Słowo „kicz” znają wszyscy, ale dla każdego oznacza ono coś innego. To wynaturzone piękno pozbawione defektu na każdym kroku kłuje nas w oczy.
Kiedy powstał? Czym jest? Jak zmieniało się w historii jego postrzeganie? Gdzie w Warszawie można go znaleźć?  Jak walcząc z nim przed i po II WŚ zmieniano wygląd naszego miasta?  Jak bardzo cienka i płynna jest granica między postmodernizmem a kiczem? Jak wyglądają najsłynniejsze „gargamele” w Warszawie i Polsce? Czy drobna architektura, pozornie zdobiąca Warszawę, może ją szpecić? Jakie przykłady sakro-kiczu można odnaleźć w naszym mieście? Czy kicz może się pokryć z czasem patyną i stać się docenianym symbolem?  Czym się różni kamp od kiczu? 
Na deser przyjrzymy się także świątyni w Licheniu, która dla wielu Polaków stała się dowodem prawdziwie polskiej potęgi wiary, siły i piękna, i o której Barbara Bielecka,  jej projektantka, mówi, że:  „to nie ma się podobać profesorom z ASP! To ma się podobać pielgrzymom”.

Mariusz Prządak – varsavianista, laureat Retroringu (ogólnopolskiego konkursu wiedzy o Warszawie), przewodnik, autor artykułów w prasie varsavianistycznej 
Link do wydarzenia na FaceBooku:

Przed wykładem - uroczysta inauguracja ósmego roku akademickiego na POSUL. 

Kiedy? Poniedziałek, 14 listopada 2016, godz. 19 z hakiem ;-) 
Gdzie? Warszawska Praga, ul. Stalowa 46 
(kawiarnia "To Się Wytnie")
Szczegóły i MAPKA DOJAZDU - kliknij TUTAJ  
Lista następnych wykładów na POSUL - kliknij TU