20200408

WIRTUALNY WYKŁAD: W zdrowym ciele zdrowy duch! O HIGIENIE w międzywojniu (ze szczególnym uwzględnieniem Pragi)

W czwartek, 9 marca 2020 r. o godz. RÓWNO O GODZINIE 19:00 zapraszamy na wykład dr n. med. Katarzyny Pytkowskiej
W zdrowym ciele zdrowy duch! O HIGIENIE w międzywojniu (ze szczególnym uwzględnieniem Pragi)

Tym razem zapraszamy wyjątkowo w CZWARTEK O GODZINIE 19.00 w INTERNECIE w zmienionej formule. Na dole strony informacje, jak wziąć udział.


Wstęp wolny, ale liczba miejsc ograniczona przez możliwości systemu telekonferencyjnego

W odradzającej się Polsce kwestie higieny życia codziennego były traktowane bardzo poważnie. Poza zwiększaniem świadomości społeczeństwa w kwestii stosowania mydła, proszków do prania i
past do zębów, zwracano uwagę na aktywność fizyczną i higienę pracy. Prohigieniczny przekaz propagandowy był kierowany zarówno do dorosłych jak i do dzieci, przy czym nie zawsze głoszone poglądy odpowiadały współczesnym - ale warunki życia były wtedy inne niż dziś. Podczas wykładu usłyszymy o edukacji młodych i starszych Polaków w zakresie szeroko rozumianej higieny, ilustrując opowieść przykładami związanymi z Pragą.

Katarzyna Pytkowska - inżynier chemik i doktor nauk medycznych. Pasjonatka historii polskiego przemysłu kosmetycznego i wyrobów chemii gospodarczej. Rektor Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie oraz Prorektor ds Badań Naukowych pobliskiej Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, na Nowej Pradze.
 

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ?Potrzebny komputer z dostępem do Internetu i głośnikami. Wykład obędzie się na platformie ClickMeeting i aby wziąć w nim udział, wystarczy wejść na poniższą stronę i zalogować się na spotkaniu:
https://naukaummsc.clickmeeting.com/posul?_ga=2.131766026.463384638.1586164118-2095693846.1578482550
Wykład będzie prowadzony na żywo, więc PROSIMY O PUNKTUALNOŚĆ :)


Zakładka do wydarzenia na FaceBooku tutaj: https://www.facebook.com/events/255224432546316/

Kiedy? CZWARTEK, 9 kwietnia 2020, godz. 19:00 (UWAGA! Seans bez kroniki filmowej!)
Gdzie? GDZIE KTO CHCE, a transmisja prowadzona z warszawskiej Pragi, z ul. Stalowej 46 
(kawiarnia "To Się Wytnie")
Szczegóły i MAPKA DOJAZDU - kliknij TUTAJ  

Patronat nad wykładami POSUL: Miesięcznik Stolica i Związek Stowarzyszeń Praskich

20200313

Wykład planowany na 16 marca przełożony

Szanowni Państwo,

chcieliśmy w najbliższy poniedziałek zrobić wykład z transmisją na facebooku, aby każdy z Państwa mógł go wysłuchać i obejrzeć na ekranie telefonu komórkowego albo na ekranie komputera bez wychodzenia z domu.
Niestety, okazało się nasz wykładowca ze względu na chwilowy regulamin pracy przybyć do nas nie może, w związku z tym wykład przenosimy na któryś z poniedziałków w przyszłości. Damy znać na który z odpowiednim wyprzedzeniem.

W miarę rozwoju sytuacji będziemy dawać znać, co z kolejnymi wykładami. 

Proszę zaglądać na naszą witrynę www.POSUL.WAW.PL albo na stronę na faceboku: www.FaceBoook.com/POSUL.Warszawa

Witryna internetowa POSUL po krótkiej przerwie technicznej związanej ze zmianą usługodawcy na tańszego działa dalej.

Życzymy zdrowia i spokoju.
Serdecznie pozdrawiamy
--
Praski Otwarty Samozwańczy Uniwersytet Latający

20200302

Tomasz Chodorski - Co nowego w Warszawie w 2019

W pn. 9 marca 2020 r. o godz. 19 z hakiem 
zapraszamy na wykład Tomasza Chodorskiego
Co nowego w Warszawie w 2018
Wstęp wolny

Warszawa zmienia się, nieustannie przybywa budynków, instytucji, pomników, parków, ulic. Trudno objąć umysłem wszystko, co w naszym mieście ciekawego się pojawiło, niesłychanie trudno wyłowić z mnóstwa nowości te najważniejsze - najciekawsze, najważniejsze lub najbardziej oczekiwane. Po zakończeniu roku Tomasz Chodorski od lat co roku wykonuje dla nas tę pracę, podsumowując ją wycieczkami, w książce, a ostatnio także wykładami na POSUL.

Tomasz Chodorski - Przewodnik po Warszawie i prawie całej Polsce, właściciel biura przewodnickiego Horn.

Link do wydarzenia na FaceBooku: https://www.facebook.com/events/206614747069138/


Kiedy? Poniedziałek, 9 marca 2020, godz. 19 z hakiem 
Gdzie? Warszawska Praga, ul. Stalowa 46 
(kawiarnia "To Się Wytnie")
Szczegóły i MAPKA DOJAZDU - kliknij TUTAJ  
Lista następnych wykładów na POSUL - kliknij TU

20200229

Techniczny mózg Wojska Polskiego. Wojskowa Akademia Techniczna w latach pięćdziesiątych

W poniedziałek, 2 marca 2020 r. o godz. 19 z hakiem 
zapraszamy na wykład dra Pawła Brudka
Techniczny mózg Wojska Polskiego. 
Wojskowa Akademia Techniczna w latach pięćdziesiątych
Wstęp wolny


Wykład o koncepcji Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego pod koniec lat 1940-tych, jej realizacji i funkcjonowania placówki, w okresie od jej oficjalnego otwarcia w grudniu 1951 r. do przełomu w  październiku 1956 r. Głównymi tematami będą: wpływ konfliktu międzynarodowego (Wojna Koreańska) na zadania stawiane WAT oraz jej umiejscowienie w strukturze ówczesnych instytucji państwowych; WAT jako arena zbrodniczej działalności Głównego Zarządu Informacji Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego; Pierwsi komendanci-rektorzy WAT (Florian Grabczyński, Jewgiennij Leoszenia, Michaił Owczynnikow) i ich stosunki z Ministrem Obrony Narodowej gen. Konstantym Rokossowskim; życie codzienne i praca słuchaczy oraz kadry naukowej, którą tworzyli zarówno sowieccy wojskowi, jak i wybitni polscy fizycy, inżynierowie i matematycy okresu międzywojennego. Kwestią finalną będzie przedstawienie sytuacji na WAT podczas burzliwych przemian październikowych 1956 r., które okazały się również przełomem w historii uczelni.

Paweł Brudek - doktor historii (doktorat obroniony w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie), absolwent Instytut Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik Działu Historycznego Muzeum Powstania Warszawskiego, mieszkaniec warszawskiego Bemowa. Zainteresowania badawcze : Historia militarna i społeczna I wojny światowej, nieznane aspekty Powstania Warszawskiego, historia dzielnicy Bemowo.

Zakładka do wydarzenia na FaceBooku tutaj: https://www.facebook.com/events/2558807214439774/ 

Kiedy? Poniedziałek, 3 marca 2020, godz. 19 z hakiem 
Gdzie? Warszawska Praga, ul. Stalowa 46 
(kawiarnia "To Się Wytnie")
Szczegóły i MAPKA DOJAZDU - kliknij TUTAJ  

20200219

Historia prądu elektrycznego w Warszawie

W poniedziałek, 24 lutego 2020 r. o godz. 19 z hakiem 
zapraszamy na wykład dra inż. Janusza Jakubowskiego i mgra inż. Zbigniewa Filingera
Historia prądu elektrycznego w Warszawie
Wstęp wolny



Tematem będzie powstawanie i rozwój energetyki warszawskiej.
- Pierwsze koncepcje elektryfikacji
- Elektryfikacja okolic i samej Warszawy
- Elektrownia Warszawska
- Struktura sieci energetycznej przed II Wojną Światową,
- Zniszczenia wojenne i początki odbudowy
- Rozbudowa sieci i elektrociepłowni do końca lat siedemdziesiątych


Janusz Jakubowski - dr inż. elektryk. Urodzony w 1963 roku. Główny Specjalista planowania rozwoju sieci wysokich napięć w Innogy STOEN Operator. Członek Komisji Historycznej Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Zbigniew Filinger - mgr inż. elektryk. Emerytowany pracownik Elektrociepłowni Warszawskich. Autor i współautor publikacji na temat historii elektryfikacji. Przewodniczący Komisji Historycznej Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Zakładka do wydarzenia na FaceBooku tutaj: https://www.facebook.com/events/2548881468724189/

Kiedy? Poniedziałek, 24 lutego 2020, godz. 19 z hakiem 
Gdzie? Warszawska Praga, ul. Stalowa 46 
(kawiarnia "To Się Wytnie")
Szczegóły i MAPKA DOJAZDU - kliknij TUTAJ  

20200206

Zabytkowe praskie kamienice i ich renowacja

W poniedziałek, 10 lutego 2020 r. 
Spotykamy się w dniu 372 rocznicy przyznania Pradze praw miejskich, czyli w dniu kulminacji kilkudniowych obchodów URODZIN PRAGI
o godz. 19 z hakiem 
zapraszamy na wykład Adama Lisieckiego, Krzysztofa Michalskiego i Piotra Stryczyńskiego
Zabytkowe praskie kamienice i ich renowacja
Wstęp wolny



Wykład urodzinowy będzie spotkaniem z praską architekturą, z troską o nią, dobrymi rozwiązaniami, jak i problemami, z jakimi mierzą się na co dzień właściciele i zarządcy zabytkowych praskich kamienic.
Spotkanie poprowadzą członkowie Porozumienia dla Pragi, organizacji pozarządowej, zaangażowanej w ochronę i popularyzację wiedzy o praskim dziedzictwie, autorzy Poradnika dobrych praktyk architektonicznych dla Pragi, poświęconego remontom praskich kamienic - publikacji, która powstała pod egidą Stołecznego Konserwatora Zabytków. 

P.S. Słuchacze, którzy dotrwają do końca wykładu, mogą bezpłatnie otrzymać 1 po egzemplarzu Poradnika.

Adam Lisiecki– członek stowarzyszenia „Porozumienie dla Pragi", badacz i popularyzator dziejów warszawskiej Pragi; autor artykułów m.in. dotyczących historii i teraźniejszości praskiego przemysłu, wystaw muzealnych, konsultant ds. dziedzictwa kulturowego; menedżer projektów z obszaru dziedzictwa kulturowego; jest pracownikiem Muzeum Warszawy.
Krzysztof Michalski – członek stowarzyszenia „Porozumienie dla Pragi" oraz Praskiego Stowarzyszenia Mieszkańców „Michałów", mieszkaniec Szmulowizny, aktywny uczestnik i obserwator przemian społeczno-gospodarczo-kulturowych zachodzących na Pradze, dziennikarz prasy lokalnej, na łamach której popularyzuje wiedzę o zabytkach Pragi, autor przewodnika po zabytkach „Szmulowizna i Michałów per pedes",  zaangażowany w projekty dotyczące rewitalizacji Pragi (Re:Praga w ramach warsztatów SARP).
Piotr Stryczyński – członek stowarzyszenia „Porozumienie dla Pragi", prawnik, inicjuje działania związane z ochroną i opieką nad zabytkami, prezes Towarzystwa Przyjaciół Pragi, reprezentuje stronę społeczną w Zintegrowanym Programie Rewitalizacji, jako v-ce Przewodniczący Komitetu Rewitalizacji i animator społeczno-kulturalny dla obszaru Nowej Pragi, społeczny przewodnik i obrońca zabytków, współautor bazy detalu architektonicznego Pragi; autor kilkudziesięciu wniosków o wpis do rejestru zabytków, w tym układu urbanistycznego ulic Stalowej i Środkowej.

#UrodzinyPragi2020

Patronat nad wykładami POSUL: Miesięcznik Stolica i Związek Stowarzyszeń Praskich

Zakładka do wydarzenia na FaceBooku tutaj: https://www.facebook.com/events/189603332408164/

Kiedy? Poniedziałek, 10 lutego 2020, godz. 19 z hakiem 
Gdzie? Warszawska Praga, ul. Stalowa 46 
(kawiarnia "To Się Wytnie")
Szczegóły i MAPKA DOJAZDU - kliknij TUTAJ 

20200201

Narodziny i rozwój polskiej myśli geologicznej w stuleciu niepodległości

W poniedziałek, 3 lutego 2020 r. o godz. 19 z hakiem 
zapraszamy na wykład
Narodziny i rozwój polskiej myśli geologicznej w stuleciu niepodległości
Wstęp wolny



W kilka miesięcy po uzyskaniu niepodległości Sejm Polski przyjął wiele ustaw dotyczących funkcjonowania gospodarki nowo odrodzonego Państwa Polskiego. Jedną z nich było powołanie polskiej służby geologicznej oraz określenie jej znaczenia dla Polski. Wtedy nie zdawano sobie sprawy jak syzyfowa praca będzie uporządkowanie wiedzy o geologii naszego kraju. Polska została scalona z ziem będących w trzech zaborach. W każdym z nich był inny język, inne miary długości, inne oznaczenia geologiczne i odniesienia geograficzne. Większość istniejących danych, opracowań i map zabrali lub zniszczyli zaborcy. Nie było zaplecza naukowego, archiwów, do Polski dopiero wracali powoli polscy naukowcy. Po II wojnie światowej znowu musieliśmy zaczynać od nowa, odbudowywać to co zniszczyli okupanci. Na wykładzie usłyszymy więc o tym, a także o rozwoju myśli i służby geologicznej, o największych odkryciach geologicznych i paleontologicznych, nie tylko na ziemiach polskich. 

Elżbieta Laszczka absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Geologii oraz Geografii Regionalnej), studia podyplomowe: Pedagogika i Geoturystyka (UW), Biologia (Politechnika Radomska). Żadnej pracy się nie boi, ma za sobą takie doświadczenia, jak praca przy odwiercaniu studni głębinowych (państwowe uprawnienia hydrogeologiczne), praca w Państwowych Wydawnictwach Geologicznych (redaktor) oraz 22 lata pracy w Technikum Geologicznym w Warszawie jako nauczyciel przedmiotów zawodowych. Stworzyła liczne programy autorskie, organizowała wyjazdy i ćwiczenia terenowe w Górach Świętokrzyskich, w Sudetach, na Mazowszu. Od pięciu lat jest też licencjonowanym przewodnikiem warszawskim i geoturystycznym. Propaguje wiedzę o budowie i historii geologicznej Warszawy


Zakładka do wydarzenia na FaceBooku tutaj:https://www.facebook.com/events/198747221526078/ 

Kiedy? Poniedziałek, 3 lutego 2020, godz. 19 z hakiem 
Gdzie? Warszawska Praga, ul. Stalowa 46 
(kawiarnia "To Się Wytnie")
Szczegóły i MAPKA DOJAZDU - kliknij TUTAJ

20200123

Warszawiacy pod Giewontem

W poniedziałek, 27 stycznia 2020 r. o godz. 19 z hakiem 
zapraszamy na wykład Zbigniewa Muszyńskiego
Warszawiacy pod Giewontem
Wstęp wolny



„Pępek świata” to nostalgiczna podróż-gawęda do Zakopanego okresu dwudziestolecia międzywojennego. To historia warszawskich ceprów tak chętnie bywających pod Giewontem w atmosferze „zakopianiny” oraz niezwykłego awansu podhalańskiej wsi i wydarzeń „sezonowych” okraszonych działaniami „wariata z Krupówek”. 

Zbigniew Muszyński ur. w 1954 roku w Warszawie. Operator, producent filmowy i aktor.
Absolwent PWSFTviT w Łodzi. Varsavianista, ukończył Akademię Wiedzy o Mieście oraz podyplomowe studia varsavianistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwent Akademii Szekspirowskiej. Wykładowca przedmiotów z zakresu wiedzy o filmie i organizacji produkcji filmowej. Naukowo zajmuje się scenografią  w polskim filmie fabularnym. W latach 1974 – 1983 pracownik WFDiF w Warszawie gdzie współrealizował filmy dokumentalne, m.in. ok. 350. tematów do PKF. W latach 1987-2016 właściciel studia postprodukcji filmowej i dystrybucji filmów.
Podróżnik, licencjonowany przewodnik turystyczny i pilot wycieczek zagranicznych. Jako varsavianista od wielu lat prowadzi cykl wycieczek pt. „Z zabytkiem w tle” gdzie pokazuje różne aspekty historii Warszawy i okolic. Autor wykładów i pokazów multimedialnych. Za popularyzację miasta i zaangażowanie w rozwój turystyki, w roku 2010 Rada Miasta przyznała mu zaszczytne wyróżnienie „Zasłużony dla Warszawy”.



Zakładka do wydarzenia na FaceBooku tutaj: https://www.facebook.com/events/2564114903826018/ 

Kiedy? Poniedziałek, 27 stycznia 2020, godz. 19 z hakiem 
Gdzie? Warszawska Praga, ul. Stalowa 46 
(kawiarnia "To Się Wytnie")
Szczegóły i MAPKA DOJAZDU - kliknij TUTAJ 

20200115

Skamieniałości w budowlach Warszawy

W poniedziałek, 20 stycznia 2020 r. o godz. 19 z hakiem 
zapraszamy na wykład 
Skamieniałości w budowlach Warszawy
Wstęp wolny


Zabytki Warszawy mają bardzo ciekawą historię, liczoną nie tylko w setkach, ale i w milionach lat. Co prawda powstały kilka wieków temu, ale ich wnętrza kryją naturalne kamienne posadzki wykonane ze skał, które powstały miliony lat temu. Wiek ciemnych wapieni skandynawskie zawierających skamieniałe muszle dawno wymarłych łodzików określa się na 480-460 mln lat. Wapienie z rejonu Kielc powstały około 380 milionów lat temu w gorącym i płytkim morzu, które zajmowało wówczas teren dzisiejszej Polski. Jasne (żółte, szare lub beżowe) wapienie jurajskie rejonu świętokrzyskiego tworzyły się w czasach, kiedy żyły dinozaury.
W tych dekoracyjnych kamieniach można łatwo znaleźć skamieniałości – czyli szczątki zwierząt żyjących w dawnych epokach geologicznych. Dzięki nim możemy odtworzyć dawne środowisko w którym żyły a tym samym dowiedzieć się jak wyglądały tereny Polski setki milionów lat temu.
Zapraszamy na imaginacyjną wycieczkę w czasie i przestrzeni, na spotkanie ze zwierzętami, których już dawno nie ma, ale które na stałe zapisały się w historii świata. 


Elżbieta Laszczka absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Geologii oraz Geografii Regionalnej), studia podyplomowe: Pedagogika i Geoturystyka (UW), Biologia (Politechnika Radomska). Żadnej pracy się nie boi, ma za sobą takie doświadczenia, jak praca przy odwiercaniu studni głębinowych (państwowe uprawnienia hydrogeologiczne), praca w Państwowych Wydawnictwach Geologicznych (redaktor) oraz 22 lata pracy w Technikum Geologicznym w Warszawie jako nauczyciel przedmiotów zawodowych. Stworzyła liczne programy autorskie, organizowała wyjazdy i ćwiczenia terenowe w Górach Świętokrzyskich, w Sudetach, na Mazowszu.Od pięciu lat jest też licencjonowanym przewodnikiem warszawskim i geoturystycznym. Propaguje wiedzę o budowie i historii geologicznej Warszawy.


Zakładka do wydarzenia na FaceBooku tutaj: https://www.facebook.com/events/480781016149168/

Kiedy? Poniedziałek, 20 stycznia 2020, godz. 19 z hakiem 
Gdzie? Warszawska Praga, ul. Stalowa 46 
(kawiarnia "To Się Wytnie")
Szczegóły i MAPKA DOJAZDU - kliknij TUTAJ 

20200108

Detale architektoniczne praskich kamienic - prezentacja bazy danych

W poniedziałek, 13 stycznia 2020 r. o godz. 19 z hakiem 
zapraszamy na wykład 
Detale architektoniczne praskich kamienic - prezentacja bazy danych
Wstęp wolny




Detal architektoniczny to najbardziej nietrwały fragment tkanki budynku. Jednocześnie to element często wspomagający identyfikację obiektu - czas powstania, przynależność stylową, a nawet twórców. Dlatego tak ważne jest jego rozpoznanie, ochrona i dokumentacja. O inwentaryzacji detali historycznych kamienic na Pradze oraz jej ujęciu w bazach detali zabytek.co/detal i Lapidarium Detali Architektonicznych, prowadzonych przez Fundację Hereditas przy aktywnym udziale społeczników praskich, opowiedzą Monika Wesołowska (Z Pragą za pan brat), Anna Szwałkiewicz (Na Pradze) i Piotr Stryczyński (Towarzystwo Przyjaciół Pragi)


Zakładka do wydarzenia na FaceBooku tutaj: https://www.facebook.com/events/495118227778445/

Kiedy? Poniedziałek, 13 stycznia 2020 godz. 19 z hakiem 
Gdzie? Warszawska Praga, ul. Stalowa 46 
(kawiarnia "To Się Wytnie")
Szczegóły i MAPKA DOJAZDU - kliknij TUTAJ 

20200104

Wykłady POSUL w najbliższych tygodniach


13 I - Monika Wesołowska, Anna Szwałkiewicz, Piotr Stryczyński: 

Detale architektoniczne praskich kamienic - prezentacja bazy danych 

20 I - dr Jan Olaszek: 
Warszawskie tajne drukarnie i podziemny ruch wydawniczy lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych

27 I Zbigniew Muszyński: 
Warszawiacy pod Giewontem

 3 II Elżbieta Laszczka
Skamieniałości w budowlach Warszawy

Gdzie i kiedy? 
(Poniedziałki po godz. 19, 
ul. Stalowa 46, kawiarnia To Się Wytnie)

Facebook: https://www.facebook.com/POSUL.Warszawa/